Německá doga – výborný hlídač i společník

Great Dane - německá doga

Německá doga patří k největším psím plemenům. Toto původem německé plemeno je spojením hrdosti, elegance, velikosti a síly. Původně byli německé dogy šlechtěné ke štvaní zvěře a lovu na divočáky, dnes jsou z nich spíše společníci.

Historie plemene Německá doga

Předkem dog je tibetská doga, která svým vzezřením připomíná tibetského vlka, od kterého je odvozena. V historii byla doga využívána ke hlídání dobytka a obydlí, při převozu nákladu, pro válečné účely a především k lovu velkých zvířat. Pro svou rostoucí oblibu se začalo plemeno šířit do sousedních zemí a díky křížení (zejména s chrty a mastify) se vzhled dogy neustále měnil, typické znaky však zůstaly.

Vzhled

Německá doga je spolu s irským vlkodavem největším psím plemenem, výška v kohoutku je u psů 80-90 cm, u fen 72-84cm. Stavba těla je silná, harmonická, vyjadřující hrdost a eleganci. Harmonie vzhledu je spojená s dokonalými proporcemi jednotlivých linií. Při pohledu na německou dogu si lze povšimnout výrazné hlavy a ušlechtilého držení těla. Pohlavní výraz je jasně definován. Hrudník je hluboký do tvaru písmene V s dobře klenutými žebry. Ocas je dlouhý, postupně zužovaný. Srst je krátká a hustá. Krok je harmonický, mírně pérovaný. Dogu můžeme vidět v barvě žluté (světlé až zlaté), žíhané (nemělo by být vybledlé a rozmazané), černobílé-skvrnité (tzv. tygrovaná doga), černé a modré (čistě ocelově modré).

Německá doga a povaha

Německá doga má přátelskou, společenskou a milou povahu, svým majitelům je zcela oddaná, hodí se k dětem, vůči cizím lidem je však zdrženlivá (nikoliv agresivní). Výchova psa není náročná. Jde o psa sebevědomého, neohroženého, lehce ovladatelného a učenlivého. Má vysoký práh vzrušivosti, avšak bez sebemenších známek agresivity. Srst není náročná na péči. Vyžaduje přiměřené množství pohybu a dostatek náklonnosti ze strany svého majitele. V dobře zateplené boudě je možné dogu chovat celoročně venku.

Klasifikace FCI

Německá doga spadá do skupiny 2 – pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.1 – Molossové, dogovití psi. Číslo standardu je 235 / 10.04. 2002 (Německo). Oficiální zkratka v ČR je ND.

Napsat komentář