Frisbee neboli Dogfrisbee – jak vybrat disk

Frisbee - psí sport

Frisbee je psí sport, který spočívá v zachycení létajícího talíře psem. Vzniklo ve Spojených státech amerických a je vhodný pro všechna plemena psů, kteří mají rádi pohyb a hru. Tato hra pomůže psovi vybít přebytečnou energii, pobaví nejen psa, ale i vás a navíc může zpestřit běžnou psí procházku. Aportování představuje pro psa zábavu, pohyb a společný čas se svým páníčkem, proto jen většina psů miluje. S létajícím talířem tak bude aportování pro psa ještě zábavnější.

Historie frisbee

Vznik dogfrisbee spadá do 1. poloviny 20. století a za jeho otce zakladatele je považován Američan Alex Stein. Brzy si u svého psa Ashleyho povšiml obrovského nadšení při zachytávání talíře. Při jednom baseballovém utkání vtrhl o přestávce na hřiště a před překvapeným publikem začal Asleymu házet frisbee, diváci byli uchváceni. Oba se během krátké doby stali slavnými, psali o nich v novinách a časopisech, vystupovali v mnoha televizních show a byl s nimi natočen dokument, jež získal nominaci na Oscara. Alex Stein třikrát vyhrál mistrovství světa v Dog Frisbee a na jeho počest byl pojmenován nejprestižnější podnik tohoto sportu – The Ahsley Whippet Invitational.

Pravidla dogfrisbee

V České republice se hraje především dle pravidel USDDN (Freestyle, Super MiniDistance, MiniDistance), ale jsou i taková, která vznikla jejich pozměněním (DogDartbee, Paralelní Time Trial, Pyramid, The Quadruped a další.

Freestyle

Asi nejznámější forma dogfrisbee. Hrací plocha je obdélník o velikosti minimálně 36,6 m x 64 m. V daný moment smí být na ploše pouze jeden tým (pes + majitel). Vystoupení je časově omezené na 2 minuty a čas začíná běžet s prvním vyhozením disku. Skóre se skládá z počtu vyhozených, chycených a donesených disků. Čtyři rozhodčí posuzují čtyři kategorie: Pes, Hráč, Tým a Úspěšnost. Rozhodčí mají na ohodnocení 10 bodů, celkem tedy lze získat 40 bodů. Penalizováno je například ohrožení bezpečnosti psa (zkroucení, podlomení, pád), vyvenčení psa během soutěže a další.

Frisbee - disk
Hračka pro psy Trixie disk plovoucí – k sehnání od 129 Kč zde

Jak vybrat vhodný disk

Na trhu je několik létajících talířů, které se liší nejen velikostí, váhou, materiálem či odolností před prokousnutím. Disk by měl být pro psa bezpečný, odolný a měl by mít dobré letové vlastnosti. Čím je však disk odolnější, tím má většinou horší letové vlastnosti (je těžký a to je problémem při freestylu, kdy musí být talíř, co nejdéle ve vzduchu). Na soutěžích v dogfresbee se nejčastěji setkáte s produkty firem Wham-O (Fresbee fastback standard, Flex a Super Flex), Hyperflite (Competition Standard, FrostBite a SoftFlite) nebo Hero (model 235).


1 komentář u „Frisbee neboli Dogfrisbee – jak vybrat disk“

  1. Pingback: Separační úzkost u psa | Psikoutek.cz

Napsat komentář