Agility – sport k upevnění vztahu mezi člověkem a psem

Agility - sport k upevnění vztahu mezi člověkem a psem

Agility je psí sport, který je velmi podobný koňskému parkuru. Vzniklo na konci 20. století v Anglii a rychle si získalo širokou oblibu. Vítězem se stává pes, který nejrychleji překoná dráhu s mnoha variacemi překážek ve stanoveném čase.

 

Pro koho je agility určeno

Agility může dělat opravdu kdokoliv a s jakýmkoliv plemenem psa. Je pravda, že plemena typu border kolie, australský ovčák, belgický ovčák, sheltie či pudl mají tento sport více v krvi, ale závodit mohou dokonce třeba i čivavy. Jde pouze o nadšení jak u páníčka, tak u pejska. Existují i mistrovství světa v agility, kam jsou však pouštěni pouze psi s průkazem původu. 

 

Agility to je posílení vazby mezi psem a člověkem

Jednou z největších výhod tohoto sportu je bezesporu sblížení psa s jeho pánem, jelikož společně překonávají dané překážky a pracují v harmonickém souladu, jako tomu je v přirozené psí smečce. Nezáleží na tom, zda máte čistokrevného pejska nebo voříška, agility je vhodné pro každého.

O co v agility jde

Agility pro psy
Slalom je oblíbená agility překážka

Vítězem se stává ten, kdo překoná všechny překážky ve stanoveném směru, pořadí, s minimem chyb a v co nejkratším čase.

Agility překážky se rozlišují na skokové (zeď, viadukt či proskokový kruh), zónové (kladina, šikmá stěna, houpačka či stůl), a probíhací (pevný a látkový tunel či slalom).

Důvodem k penalizaci psa a psovoda je chyba (např. shození laťky, minutí branky, brzké seskočení z houpačky atd.), odmítnutí (příkladem je minutí nástupní strany překážky, minutí první branky ve slalomu) či překročení časového limitu (respektive překročení standardního času, který se trestá setinou trestného bodu za každou setinu sekundy). Psovod může být se svým psem ze závodu rovněž diskvalifikován a to v případě, že závažnějším způsobem poruší pravidla soutěže (příkladem může být nedodržení pořadí a směru překonávaných překážek).

Psi se dle velikosti rozdělují donásledujících kategorií: small (do 34,99 cm v kohoutku), medium (do 42,99 cm v kohoutku) a large (od 43 cm v kohoutku). Každá kategorie má pak stanovenou vlastní výšku překážek.

Kdy s agility začít

Obecně můžeme říci, že čím dříve, tím lépe. Mladí psi se rychleji učí, jsou hravější a aktivnější. U štěňátek ale může vzniknout nebezpečí špatného vývoje kostry a kloubů, které může mít neblahé důsledky do budoucna, proto by s agility měli pejsci začínat nejlépe zhruba kolem 5. měsíce věku. Zohlednit bychom kromě věku měli i fyzické dispozice konkrétního jedince a přizpůsobit tomu délku, intenzitu a náročnost tréninku.

Před zahájením tréninku agility by měl pejsek zvládat základní povely jako je sedni, lehni, zůstaň, čekej a ke mně a také být přiměřeně socializován, aby zvládal společnost dalších psů a lidí na cvičišti nebo závodech. Pozor na to, abyste svého miláčka nepřetěžovali, proto je lepší cvičit častěji po kratších sekvencích.

Pamlsovník
Sáček na pamlsky – od 179 Kč zde

Zdokumentujte si trénink a zjistěte slabá místa

Při tréninku je třeba se zaměřit na včasné zadávání povelů, jež musejí být vydávány srozumitelně a tak, aby pes měl čas na ně zareagovat. Je jedno, jaké povely použijete, ale musejí být zvučné, nezaměnitelné a odlišné pro každý druh překonávané překážky. Vítaným pomocníkem při tréninku agility Vám bude kamera, která zachytí průběh celého tréninku a vy sami si pak v klidu můžete zhodnotit, co se vám jak povedlo a využít toho příště. Na trhu existují obojky s kamerou určené právě k tomuto účelu. Kameru můžete připevnit k psímu obojku či třeba sobě na kšiltofku.

Kamera pro psy Eyenimal Dog CAM
Kamera pro psy Eyenimal Dog CAM – více info zde

Rady jak správně cvičit agility

  • Pejsek by měl být odpočatý a vyvenčený.
  • Před samotným tréninkem proveďte rozvičku, aby se pejsek nejprve protáhnul a naladil se na tu správnou vlnu.
  • Povely vyslovujte jasně, srozumitelně, nazaměnitelně a včas.
  • Buďte trpělivý, psa nekárejte, ale často odměňujte a chvalte za každou správně překonanou překážku.
  • Povely vydávejte nejen slovy, ale i gesty.
  • Mějte u sebe dostatečné množství lákavých pamlsků, které budou pro psa odměnou i motivací.
  • V průběhu tréninku dělejte pauzy na odpočinek a dopřejte psovi dostatečně množství vody.
  • Nedaří-li se vám něco, uvědomte si, že chyba může i být na vaší straně.
  • Trénink vždy zakončete úspěchem a v dobré náladě, aby si pes agility spojil s dobrým pocitem a těšil se na příště.

Agility v Česku

Tento psí sport si v naší zemi získal velikou oblibu a díky tomu patří Česká republika ke světovým velmocem v agility. Nejznámějšími Čechy spojenými s tímto sportem jsou Radko Loučka (který je považován za zakladatele agility u nás) a Adélka Králová (jež ve 14 letech vyhrála Mistrovství světa v roce 2007 v kategorii S. Slavné osobnosti českého agility jsou dále MVDr. Martina Magnoli Klimešová, Tereza Králová, Nikol Schovancová a Olga Edrová.

Agility stojí za vyzkoušení

Ještě jste agility nevyzkoušeli? Chyba, přicházíte o spoustu zábavy a sblížení se svým čtyřnohým přítelem. Porozhlédněte se, zda se ve vašem okolí kurzy agility konají a určitě je navštivte, nebudete litovat. A co víc, pejsek vám bude vděčný, vaše kondice se zlepší a zažijete obrovský příval endorfinů, což za tu námahu rozhodně stojí.

Napsat komentář