Jak na výběr psa – čistokrevný, kříženec nebo míšenec?

Vybíráme pejska

Čistokrevný nebo kříženec? Jednou z prvních otázek, které si klademe rozhodneme-li se pro pořízení pejska je, zda zainvestovat do čistokrevného pejska s průkazem původu nebo si pořídit oříška. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů jsem se snažila stručně shrnout v tomto článku.

Často vás při výběru pejska ovlivňuje cena, ta by však neměla být tím nejdůležitějším rozhodujícím faktorem. Nejprve je důležité ujasnit si, jaké psí plemeno či jaký typ psa se hodí k vašemu životnímu stylu. Bydlíte v domečku či panelovém bytě? Máte zahradu kde se bude moci pejskem proběhnout? Žijete aktivním životním stylem či většinu času trávíte doma? Kolik času chcete a můžete pejskovi věnovat? Na tyto a ještě více otázek je třeba si nejprve odpovědět, teprve potom můžete jednat.


Čistokrevný pes (s průkazem původu)

+ Každé psí plemeno má svou míru temperamentu, danou povahu, vzhled a celkové chování. Pokud jste si tedy jednotlivá psí plemena prostudovali, můžete si vybrat pejska přímo „na míru“ vašemu životnímu stylu, jelikož u čistokrevných psů máte skoro zaručeno, že budou odpovídat standardu plemene, jelikož v opačném případě by nebyli „psí rodiče“ uchovněni.

+ Navíc si můžete vybrat přesný barevný ráz i barvu vašeho pejska, který zdědí po svých čistokrevných rodičích.

+ Při uchovňování (bonitaci na psích výstavách) se velmi dbá o zařazazení do chovu pouze takového jedince, který splňuje standardy plemene a je zcela zdráv. Průkaz původu vám tak zaručuje velmi vysokou šanci na zcela zdravé zvíře, s dobrými klouby, pánví a bez dědičných očních vad (to vše se totiž před uchovněním vyšetřuje).

– Největší nevýhodou je vyšší pořizovací cena štěněte.

– Některá psí plemena mají sklon k vrozeným zdravotním problémům či určitým onemocněním.

– Jsou i vzácná psí plemena, která jsou těžko k dostání a u kterých poptávka převyšuje nabídku.

Kříženec (2v1 = rodiče jsou čistokrevného ale odlišného plemene)

+ Pořizovací cena je nižší oproti čistokrevnému psovi.

+ Často můžete vidět i psí rodiče a uděláte si tak bližší obrázek o tom, jak bude pejsek vypadat v budoucnu a jakou bude mít povahu.

+ U kříženců se obecně traduje, že jsou ve většině případě zdravější než čistokrevní psi. Avšak to závisí na rodičích a jejich genech.

– Často je problém sehnat určitou kombinaci rodičů, tzn. určitých psích plemen.

– Křížením psích plemen si lze jen těžko představit jaký budou mít vliv na povahu potomků. Některé kombinace totiž mohou vyústit ve velmi agresivní a na výchovu náročné psi.

Míšenec (tzv. pouliční směska = oba rodiče jsou kříženci nebo míšenci, často i neznámého původu)

+ Pořizovací cena je velmi nízká či jsou pejsci darováni zdarma.

+ Velmi široká paleta barev, typů a kombinací.

+ Lehce k dostání.

+ Ve většině případů pejsci netrpí tolika zdravotními problémy jako předchozí dva typy.

+ K dostání v psích útulcích a jejich pomoci k lepšímu životu.

– Povahové vlastnosti, temperament a celkově chování nelze předem určit.

– V případě pořízení psa z psího útulku nevíte, jakého zacházení se mu dostalo a s jakými zdravotními i povahovými problémy si ho pořizujete.

 

Napsat komentář