11 „lidských“ potravin – víte co rozhodně nedávat?

Váháte, zda to co dáváte svému psovi není nebezpečné? Odpovíme Vám na nejběžnější otázky týkající se „lidského jídla“ pro psy.

Oves a ovesné vločky

Oves je skvělým alternativním zdrojem obilovin pro psy s alergií na pšenici. Oves pomáhá zlepšovat a regulovat zažívání, se kterým mají problémy především starší psi. 

Sardinky

Sardinky a pesNejsou pro mnoho lidí oblíbeným pokrmem, psi je však přímo milují! Tyto malé rybičky jsou plné proteinů, vápníku, železa a draslíku. Navíc je o sardinkách známo, že obsahují ze všech druhů ryb nejmenší množství rtuti. Dalším plusem je vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou výborné pro kůži a lesklou srst, posilují imunitní systém, pomáhají léčit záněty a obzvláště vhodné jsou pro psy trpící alergiemi, arthritidou a autoimunitními potížemi), zlepšují prokrvení mozku.

Rajčata

S těmi je to trochu komplikované. Ačkoliv zralé rajče je příležitostně pro psy bezpečné, rajčatové stonky, listy a ještě zelené nezralé rajče obsahují látky, které mohou být pro psa ve větším množství nebezpečné. Jestliže Váš pes sežere zelené části rostliny, pozorujte ho a v případě známek otravy – ztráta koordinace, svalová slabost, chvění, zvýšení srdečního tepu, žaludeční potíže či záchvaty, okamžitě zavezte psa ke zvěrolékaři!

Okurka

Okurka a pesJe pro psy lehká a osvěžující. Obsahuje vysoký podíl vody, pomáhá zlepšovat pitný režim a je tak hydratující svačinkou vhodnou po dlouhém hraní či letních vedrech. Nakrájejte okurku na malá kolečka a podávejte je jako pamlsky. Plátky okurky můžete vylepšit jemnou vrstvou arašídového másla (ujistěte se však nejprve, zda vaše arašídové máslo neobsahuje nebezpečný Xylitol, který je pro psy vysoce toxický a smrtelný).

Třešně

Jsou pro psy velmi rizikové. Samotné třešně jsou pro psy bezpečné, avšak pecky, stonky a listy obsahují kyanid, který může ohrozit jejich zdraví. Pecky z třešní mohou rovněž psovi zaskočit a udusit ho. Ve větším množství mohou třešně způsobit žaludeční nevolnost. Psovi tedy podávejte třešně v malém množství, vypeckované a bez zelených částí rostliny. V případě, že pes zhltne třešni i s peckou, nepanikařte! Jedna pecka nezpůsobí otravu kyanidem, ale raději psa po nějakou dobu pozorujte a v případě, že bude jevit známky otravy – střevní potíže, zvracení, zhoršení apetitu, zácpa … je lepší psa dopravit ke zvěrolékaři, aby ho zkontroloval. 

Broskve

Nektarinka a broskev

Můžete podávat psovi formou osvěžujícího nápoje. Broskve jsou velkým zdrojem vlákniny, antioxidantů a vitaminu A. Vždy však broskev vypeckujte, neboť pecka je jedovatá především pro štěňata a může způsobit vážné střevní potíže.

 

Špenát

Je kontroverzní – obsahuje oxaláty, které způsobující psům ledvinové potíže. Avšak mnoho expertů se shoduje, že pes by musel sníst extrémně velké množství špenátu, aby mu mohl ublížit. Jestliže se rozhodnete svého psa krmit špenátem (který obsahuje velké množství vitamínu A, B, C a K, železa, antioxidantů, betakarotenu a stimuluje trávení) dělejte tak příležitostně a připravujte nejlépe v páře pro lepší vstřebatelnost a zachování nutričních látek. 

Vajíčka

Jsou pro psy perfektní, obsahují vysoký podíl proteinů a esenciálních aminokyselin. Syrová vajíčka mohou být riskantní vzhledem k salmonelle, krmení syrovými vejci může v delším časovém úseku vést dokonce k nedostatku biotinu (vitaminu H), což může vést ke změnám na pokožce a nervovým poruchám. Abyste se tomuto vyhnuli, nechte vejce projít varem. Servírovat můžete i skořápku, která je skvělým zdrojem kalcia. 

Avokádo

Avokádo a pes

O avokádech panují zvěsti, že jsou pro psy i kočky jedovatá, není to však úplně pravda. Avokáda sice obsahují toxin nazývaný persin, který může v některých případech způsobit mírné zažívací potíže, v horších případech zvracení a průjem. Největší problém však představuje avokádové jádro. Avokádo pro psa není nejvhodnější potravinou, pokud ho však pozře, nepanikařte, pouze pozorujte případné projevy otravy a v případě potřeby zavezte psa k veterináři. 

Quinoa

Je výborným zdrojem proteinů a aminokyselin. Je skvělou volbou pro psy citlivé na lepek (gluten). Před vařením quineu nejprve propláchněte, můžete tím u psa předejít zažívacím problémům.

Česnek

S česnekem je to složité. Technicky jde o blízkého příbuzného cibule (která je pro psy i kočky rozhodně tabu), trocha česneku však pro psa může být dokonce přínosem. Mezi jeho kladné vlivy na zdraví patří boj proti  ušním a střevním infekcím, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém a odpuzuje blechy. Ale pozor …

Česnek a cibule

Cibule i česnek obsahují sloučeniny zvané thiosírany, které jsou pro psy toxické, cibule jich obsahuje oproti česneku mnohem více. Cibule střední velikost může psovi způsobit krevní anémii, která může trvat několik hodin i několik dní. Průvodními znaky jsou nechutenství, únava, slabost, zvracení, průjem. V těžších případech se může objevit i krev v moči, které mohou skončit smrtí. 

Česnek těchto nebezpečných látek obsahuje mnohem méně. Mnoho veterinářů tvrdí, že dávka 1 malého stroužku česneku na 9 kg tělesné váhy nepředstavuje pro psa problém. V některých případech se právě česnek používá jako lék, právě třeba na léčbu ušních infekcí. Vždy je však lepší psa monitorovat a v případě potřeby dovézt k veterináři.