Lajka – první živý tvor ve vesmíru

Lajka - nejslavnější pes

Jedním z nejznámějších psů světa je jednoznačně Lajka, neoficiálním jménem Kudryavka (česky Kudrlinka).  Dne 3.11.1957 se jako první živý tvor ocitla ve vesmíru a to na palubě sovětské družice Sputnik 2. V 50. letech 20. století se toho ještě o kosmonautice příliš nevědělo, stejně tak o důsledcích pobytu ve vesmíru na organismus.

Kdo byla Lajka

Lajka byla údajně odchycena na jedné z ruských ulic a spolu s dalšími 2 psy trénována na let do vesmíru.

Jak probíhal let

Loď byla připravena zajišťovat podporu života včetně krmení na celých 7 dní. Voda a potrava byly podávány ve formě želé. Na palubě byla všechna důležitá zařízení pro podporu života, například systém udržující CO2 či generátor kyslíku. Zároveň zde bylo nainstalováno chladící zařízení, jež se mělo aktivovat při zvýšení teploty v kabině. Lajka byla napojena na řadu přístrojů a čidel, jež měřily krevní tlak, monitor dechu, srdce a pohybů. Naměřená data byla neustále přenášena na Zemi, kde je sledovali dva speciální ruští pracovníci.

Co se stalo s Lajkou

Bohužel fenka svou životní cestu nepřežila, jelikož tenkrát ještě nebyla známá technologie, která by umožňovala návrat lodi na Zemi. Sovětský svaz poté vydal prohlášení v němž oznamoval, že Lajka zemřela na nedostatek kyslíku šest dní od startu raketoplánu. Další zdroj tvrdil, že uhynula na přehřátí. Ruská družice Sputnik 2 zanikla 14. dubna 1958, a to po 162 dnech letu a 2370 obězích kolem Země.


Napsat komentář