25 věcí co o psech nevíte

Uvádíme překvapivá fakta o psech, která vás zaujmou. Věděli jste, že …. ?

Na světě existuje několik set oficiálně uznaných psích plemen a nespočet množství kříženců. Každý pes je unikátní a má svou originální osobnost. Jednu věc však mají všichni psi společnou, jsou těmi nejláskyplnějšími a nejlepšími společníky, jaké si jen člověk může přát.

1. Pes s plovacími blánami.

Věděli jste, že Novofundladský pes má srst odolnou vůči vodě a na nohách plovací blány? Plemeno bylo totiž původně šlechtěné k pomoci s vytahováním rybářských sítí a pomoci tonoucím.

2. Tři nepotopitelní psi

Věděli jste, že 3 psi z první třídy přežili ztroskotání Titanicu? Byli jimi dva Němečtí trpasličí špicové a jeden Pekingský palácový psík.

3. Hit od Beatles.

Říká se, že do závěru známé písně skupiny Beatles s názvem “A Day in the Life” Paul McCartney nahrál ultrazvukové hvízdání, slyšitelné pouze pro psy, a to pro svého milovaného psa plemena Sheltie.

4. Kolik zubů má štěně.

Věděli jste, že štěně má celkem 28 zubů a zdravý dospělý pes jich má 42?

5. Proč si pes honí ocas.

Věděli jste, že honění ocásku má u psů hned několik důvodů? Psi si honí ocas ze zvědavosti, úzkosti, vzrušením, díky loveckému instinktu nebo … mohou mít blechy! Jestli si Váš pes honí ocas příliš často, navštivte raději veterináře.

6. Chybějící skvrny.

Věděli jste, že štěňata Dalmatina se rodí celá bílá a černé či hnědé skvrny se jim začnou objevovat až později?

7. I psi mají sny.

Věděli jste, že pes i člověk má stejný typ spánkové fáze REM (fáze spánku s rychlými pohyby očí) i SWS (fáze hlubokého spánku), během kterého může pes snít? Pohyby a záškuby, které u svého psa můžete při spánku pozorovat jsou důsledkem jeho divokých snů.

8. Psi mají noční vidění.

Věděli jste, že v psím oku je speciální membrána, nazývaná tapetum lucidum, která umožňuje vidět ve tmě?

9. Tepová frekvence psa.

Věděli jste, že srdce velkého psího plemene tluče v klidovém stavu 60-100 krát za minutu a u malého psa je tomu 100-140 krát za minutu? Porovnáme-li to s člověkem, tak lidské srdce má tepovou frekvenci 60-100 tepů za minutu.

10. Pes jako rosnička počasí

Věděli jste, že podle některých lidí umí jejich pes předpovídat blížící se bouřku? Podle serveru Petside.com/Associated Press poll je tomu prý až u 72% dotázaných psích páníčků.

11. Není to horečka …

Věděli jste, že normální teplota těla je u psa 38-39 stupňů Celsia? Měřením teploty u březí feny můžete dokonce předpovědět blížící se porod. 12 až 24 hodin před porodem totiž její teplota poklesne na 36,5 – 37,5 stupňů Celsia.

12. Je to mokré?

Na rozdíl od člověka, který cítí mokro celým svým tělem, pes cítí mokro jen skrze polštářky na packách.

13. Kolik očních víček má pes?

Věděli jste, že pes má troje oční víčka? A to horní, dolní a třetí se speciální membránou, která oči chrání a zvlhčuje.

14. Američané psy milují.

Věděli jste, že v Americe vlastní psa 62% obyvatel, což je 72,9 milionů domácností?

15. Rozmazlování psů.

Věděli jste, že podle provedených výzkumů až 45% psů má na spaní vlastní postel (tedy spíš pelíšek)?

16. Proč mají psi mokrý čumák.

Věděli jste, že psí čumák je pokryt tenkou vrstvou sekretu, která napomáhá absorpci vůní? Jeho olíznutím pak danou vůni vnímají skrz chuťové buňky v tlamě.

17. Mňam.

Věděli jste, že pes má okolo 1.700 chuťových buněk? Oproti tomu člověk jich má zhruba 9.000 a kočka pouhých 473.

18. Co to cítím?

Věděli jste, že psí nos je 10 – 100 tisíckrát citlivější než lidský?

19. Není vše jen černé a bílé.

Není pravda, že by psi viděli jen černobíle, právě naopak. Dle některých studií pes vidí především barvy modré, zelenožluté, žluté a odstíny šedé.

20. V jaké frekvenci slyší pes.

Zvuková frekvence se měří v Hertzích (Hz). Pes dokáže vnímat zvuky až do frekvence 45 kHz, kdežto člověk pouhých 20 kHz. Kočka oproti psu dokonce slyší až 50 kHz a netopýr neuvěřitelných 100 kHz.

21. Významný psí smysl.

Psí uši jsou neuvěřitelně výkonné. Není divu! Věděli jste, že je v nich umístěno více než tucet jednotlivých svalů, které kontrolují ušní pohyby?

22. Barevný jazyk.

Věděli jste, že i když je plemeno Čau čau známé díky svému typickému modro-černému jazyku, tak při narození mají tito psi jazyk růžový? Zbarví se jim  po 8 až 10 týdnech po narození.

23. Tady je to moje.

Víte, proč psi vykopávají po příchodu do koupelny? Činí tak, aby pachovými žlázami na svých tlapkách označili své teritorium.

24. Proč psi spí v klubíčku.

Víte, proč spí psi schouleni do klubíčka? Je to starověký instinkt k udržení tepla a ochraně důležitých břišních orgánů před predátory.

25. Chladící systém.

Pes se neumí potit jako člověk, ale k ochlazení využívá svého dechu a tlapek. Běžná dechová frekvence je u psa 30-40 dechů za minutu, ale při námaze se tato frekvence zvýší až na 300-400 dechů za minutu.

(Zdroj: www.petfinder.com)


Napsat komentář